Jaroslavovi Paškovi z SNS prekáža, že sa na pódiách len kritizuje



[ad_1]

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – November 1989, presahy Nežnej revolúcie na súčasnosť a piatkové protesty Za slušné Slovensko, ale aj rigorózna práca Andreja Danka či prví odsúdení ministri boli témami dnešnej relácie Sobotné dialógy na RTVS, kde vystúpili tribún Novembra a poslanec NR SR Ján Budaj at prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.

"November 1989 bol pre mňa zážitkom solidarity ľudí, ktorí mali rovnakú potrebu dôstojosti, sebaúcty, slobody. A odvtedy sa tohto ľudia nikdy nevzdali, " povedal dnes Budaj s tým, že bol dlhé roky disidentom, väzňom. Vtedajší režim robil všetko preto, aby boli takíto ľudia osamelí, zastrašovaní a ostatní čelili propagande a zastrašovaniu.

Oslabiť odvahu ľudí

Budaj tvrdí, že ľudia v '89 prejavili odvahu. Niektorí si vďaka viedenskej televízii pamätali zábery z Pekingu z 1989, kde tanky zabili dodnes presne nevieme koľko študentov. Paška vyhlásil, že ľudia predsa vedeli, že vtedy už skončila Brežnevova doktrína, vedeli, že ich nenapadne armáda. To podľa Budaja neplatí, ľudia o nejakej doktríne vtedy netušili, vedeli o nej funkcionári.

"Režim zatýkal celý ten rok, bol som aj ja zatknutý, zbitý. Ľudia vôbec nemali pocit, že režim padá, nemali nádej, že doktrína padá. To je fictitious, ktorú šíria tí, ktorí chcú bagatelizovať odvahu ľudí, " Povedal Budaj Paškovi a pripomenul, že niekoľko dní počas revolúcie boli pod dostrelom ostreľovačov. Paška pripomenul režim v Rumunsku, kde diktátor Nicolae Ceausescu zaútočil na svojich občanov. "To máme byť vďační, že na nás nezaútočili? Ceausescu bol praví diktátor, toto boli zbabelci, obracači kabátov, " Povedal Budai ma margo vtedajšieho politického vedenia.

Nepoïakovali polícii

Pokiaľ ide o presah na súčasné protesty, Pašku vyrušuje, že sa na pódiách len prezentuje nespokojnosť. "Zabúdame na pozitíva. Včera útočili na koalíciu a spomínali na zabitie Martiny a Janka. Ale nikto sa nepoïakoval polícii, že našla vykonávateľov. Sedia vo väzbe, boli označené konkrétne osoby, aspoň taká minimálna vďaka. Očakával by som, že ak sa dobre niečo podarí, tak tá vďaka by sa patrila, " Povedal Paška a pýtal sa, že kde je práca a odhalenia novinárov.

Buddha mu pripomenul, že novinári pravidelne odhaľujú kauzy, ktoré nie sú pre koalíciu príjemné a dodal, že čo viac môžu urobiť, veď nemôžu nahradiť orgány činné v trestnom konaní. Zároveň verí, že ak sa policajtom rozviažu ruky, skončia za mrežami aj niektorí poslanci NR SR.

Arogan moci

"Niekomu sa celé roky nedalo doručiť ani predvolanie na výsluch. Fico tak dával najavo, že je nedotknuteľný, ukazoval aroganciu moci a nechce s tým prestať. Pomáha tým extrémistom, ktorí hovoria, že tu pomôžu len násilné činy. I see, in democratically, dosiahnu zvrat, aby verejnosť videla, že demokracia vie zaberať, " dodal Budas

Hostia sa v relácii venovali aj napríklad nedávnemu výroku poslanca NR SR a expremiéra Roberta Fica, ktorý zaželal novinárom, nech ich "dobre trafí". Urobil tak len deväť mesiacov po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Podľa Pašku sa každému diskutujúcemu môže stať, že pod časovým tlakom, stresom, povie rôzne myšlienky.

Na upozornenie moderátorky, že to bolo video, ktoré sám zverejnil, Paška povedal, že sa v tom prípade treba pýtať priamo Fica. Podľa Budaja sú Ficove slová cynizmus. "Asi stráca nad sebou verbo alebo má taký pocit moci, že toto je pravá chvíľa napľuť verejnosti do očí. Prilievania zla už stačilo, " povedal s tým, že to je to, čo ženie ľudí k protestom.

Zodpovedné prešetrenie

Pokiaľ ide o rigoróznu prácu šéfa SNS Andreja Danka, podľa Pašku sa ho v strane na to pýtali, Danko povedal, že si za prácou stojí a postupoval tak, ako boli vtedy nastavené pravidlá a je presvedčený, že si svoj titul obhájil v súlade so zákonom .

"Nechal ju na posúdenie competentnej inštitúcií. Očakávame, že sa bude postupovať zodpovedne. Ak vzniknú pochybnosti, môže rozhodovať súd, " Povedal s tým, že najprv sa má vyjadriť komisia, nie odborníci a analytici. Hostia en venovali aj potrestaným politikom. Buddhist talks, že prví právoplatne odsúdení ministri boli práve ministri za SNS, Paška Budajovi, ktorý je predseda strany Zmena zdola a do parlamentu sa dostal na kandidátke OĽaNO, vyčítal kauzy a poradcov SDKÚ-DS.

[ad_2]
Source link