Ministerka darovala farmafirmám 70 millionoov Eur, premiér Pellegrini ju chváli[ad_1]

Čo sme to za krajinu, keď sa od ministerstva musíme dožadovať dodržiavania platného zákona a ono odpovedá: ,, Ďakujem, neprosím "? A necháva ľudí platiť.

Slovenskí pacienti prichádzajú ročne o 60 – 70 miliónov eur, lebo ministerstvo zdravotníctva si neplní svoju úlohu. A pod touto ministerkou to ani nemá v pláne.

ZÁKON PRE VYVOLENÝCH NEPLATÍ?

Ministerstvo má zákonnú povinnosť pravidelne prehodnocovať úhrady nastavené v kategorizácii. Malo by platiť pravidlo, že rovnakú účinnú látku v akomkoľvek balení preplatia poisťovne v rovnakej výške. A nie, že za tabletku s polovičným obsahom tej istej účinnej látky máme platiť viac. To get ready, do not let it go farmafirmám motivovať lekárov miesto jednej tabletky s obsahom účinnej látky 20 mg a v cene 250 eur, predpisovať dve 10 mg tabletky každú v cene 200 eur, čím samozrejme farmafirma zarobí.

Napr. liek Revlimid na liečbu rakoviny krvi. Na celom svete zo všetkých pacientov, ktorým je predpisovaný, je najbežnejšia dávka (tzv. Štandardná dávka liečiva ŠDL) na jedného pacienta o sile 25 mg. Podľa zákona by malo platiť, že nech dostane pacient tých 25 mg v akomkoľvek balení, cena je vždy rovnaká. Ale neplatí, pretože u nás sa cena v troch účinnostiach líši – za 10 mg musí podľa pokynov ministerstva poisťovňa preplatiť za ŠDL 567,74 eur, pri 15 mg 398,85 eur a pri 25 mg balení 261,85 eur. Napriek tomu, že na celom svete sa najviac predpisuje 25mg, Slovensko je asi zázrakom, u nás sa najviac predpisujú 10 mg dávky, za ktoré si výrobca, firma Celgene, vyberá oveľa slušnejší zisk. Mimochodom offers firm Celgene, ktorej takto štedro prispieva ministerstvo z odvodov ľudí, má najvyššiu maržu zo všetkých farmafiriem … Na svete.

Firmy s najväčšou maržou za rok 2017Firmy s najväčšou maržou za rok 2017 (https://www.statista.com/statistics/473429/top-global-pharmaceutical-companies-gross-margin-values/)

ŽIADNA NOVINKA

Na rezervy v kategorizácii upozornili vládni i mimovládni analytici, ako aj zdravotné poisťovne. Ministerka (bývala štátna tajomníčka zodpovedná za sekciu liekov) vie o nich minimálne a dokázateľne vyše roka. Pred rokom bola totiž veľmi podobná situácia a pre nečinnosť padali rovnaké argumenty a sľuby.

Rezervy v objeme 60 – 70 miliónov je teda rozdiel medzi cenami za lieky hradené z verejných zdrojov (rozumej z Tvojich peňazí, pretože štát nemá vlastné peniaze) pred a po tzv. "Revízii úhrad", ktorú ministerka odmietla podpísať. Slovenskí pacienti takto prišli od roku 2011 už o vyše pol miliardy EUR. There you will find a farm farm.

Ministerka sa vraj zľakla toho, že firmy cenu za lieky neznížia. Lebo veď ony to povedali. Tak to radšej ani neskúsila a veselo porušuje platný zákon (363/2011) a vyhlášku (435/2011).

Ibaže to že farmafirmy neznížia ceny je málo pravdepodobné. Dokazuje aj aj minulosť. A samozrejme nejaký zisk je stále viac ako žiadny. Ak by sa náhodou našli dobrodinci, ktorí sa dobrovoľne vzdali zisku, aj tak existujú cesty ako na európskom a celosvetovom trhu pacientov ochrániť pred doplatkami. Či už cez jednotlivé výnimky, alebo cez limit spoluúčasti pacienta, cez porušenie pravidla o fixnom doplatku, kedy vie dať výrobca v podstate zľavu z oficiálnych cien a nevstupuje to do celosvetového referencovania, alebo cez tzv. managed entry agreements, kedy sa vie dohodnúť s poisťovňou na mimoriadnych cenách.

NEEXISTUJE NIČ SOCIÁLNEJŠIE AKO DOSTAŤ ČO NAJVIAC ÚŽITKU, ZA ČO NAJMENEJ PEAAZÍ

Ľudí, ktorí by po revízii mohli teoreticky doplácať (ak si farmafirmy povedia že nemájú záujem zarábať radšej vôbec nič) nad 100 eur by bolo na Slovensku okolo 960 z 5.5 milliona. Ak odráteme tých, ktorí by prešli na konkurenčné – lacnejšie lieky (samozrejme len ak by im to nespôsobovalo ťažkosti) a tých, ktorí sú podľa súčasnej legislatívy chránení vrátením doplatku za lieky nad určitý zákonom stanovený limit (deti nad 10 Eur, dôchodci nad 30 eur , invalidi nad 12 eur mesačne), tak nám zostane pár desiatok ľudí. Je pochopiteľné, že títo pacienti majú strach, ide im o život. A úlohou štátu a ministerstva je práve takéto prípady ochrániť. Ale pri takýchto počtoch by mali byť riešení individuálne a ministerka by im mala vedieť dať záruky. Ak to nedokáže lepšie ako minúť na to 70 miliónov eur a napchať ich do vačku farmafirmám, nemá na svojom mieste čo robiť.

Ak liek stojí 5000 eur za balenie, môžete za rovnakú sumu z toho balíka nakúpiť 10 balení pre 10 pacientov. A ten 11. Má smolu – nechajú ho umrieť, lebo nie sú peniaze.Keď dodržíte zákon, pravidelne riešite ceny a úhrady, dosiahnete jednotkovú cenu nie 5000 eur, ale 3000 eur za balenie. Za rovnakú sumu tak môžete nakúpiť lieky pre 15-17 pacientov. Takže ten náš jedenásty pacient v pohode prežije. A v pohode môžeme liečiť aj 12, aj 13. aj sedemnásteho pacienta.

Práve na každého jedného občana, ktorý je dnes pod čiarou, na ktorého sa nedostalo, na vás myslíme v SaS.

PLYTVANIE, KRÁDEŽ JE V ZDRAVOTNÍCTVE VRAŽDOU

Premier aj ministerka chránia zisky farmafiriem. Používajú strach a obavy vážne chorých ľudí ako živý štít. Tvrdia, že sme antisociálni ak chceme vziať prehnané zisky farmafirmám a dať ich pacientom na ďalšiu liečbu, do nemocníc, ambulancií, na prístroje, na inovatívne lieky, poriadny management pacienta, rehabilitáciu, dlhodobú starostlivosť, na viac výnimiek, viac zachránených životov.

My tvrdíme, že táto ministerka je jednoducho slabá a cez slabú ministerku si silné záujmové skupiny presadia svoje. Je to ministerka, ktorá nedokáže ochrániť pacientov, dokáže si len kúpiť priazeň nejakej skupiny na úkor väčšej, len menej adresnej. Svoj rezort nezvláda, nedokáže dodržiavať vlastné zákony. Mala by odstúpiť.

Za marenie úlohy verejného činiteľa a neplnenie povinnosti verejného činiteľa podávam na ministerku Kalavskú trestné oznámenie. Už ma nebaví sa pozerať na politikov a politických nominantov, ktorí si nerobia svoju robotu a rozhadzujú peniaze ľudí. Zvlášť v takto citlivom in the spring. Je to neľudské.

Volám sa Janka Cigániková, som tímlíderkou SaS pre zdravotníctvo a spolu s kolegami bojujeme v parlamente za to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Na Facebooku ma môžete sledovať TU, na Instagrame TU a na YouTube TU.

Ak sa vám text páčil, podporte ho zvýšením karmy pod blogom, zvýšite tak jeho čítanosť. Ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pride if you are blogger, you can change my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok


Blogger in advance. Zoznam obľúbených blogerov

Pridaj k obľúbeným

[ad_2]
Source link