Obraz Picassa objavený v Rumunsku je falošný, išlo o žart[ad_1]

List s návodom na nájdenie ukradnutého obrazu bol súčasťou projektu True Copy venovaného známemu falšovateľovi.

19. Nov 2018 or 6:38 TASR

HAAG. Žena, ktorá údajne našla v Rumunsku maľbu Pabla Pisacca Tete d'Arlequin (Hlava harlekýna), odcudzenú v roku 2012 z galérie Kunsthal v Rotterdame, sa stala obeťou žartu dvoch belgických režisérov.

Informovala o tom v nedeľu večer agentúra AFP s odvolaním sa na holandskú verejnoprávnu televíziu NOS.

List s návodom na nájdenie diela

Asi pred desiatimi dňami dostala Mira Feticuová, holandská spisovateľka rumunského pôvodu, ktorá napísala román inšpirovaný lúpežou v Rotterdame, anonymný list.

Bol napísaný v rumunčine a obsahoval popis miesta, kde má byť ukradnuté Picassovo dielo skryté, povedala Feticuová agentúre AFP.


Článok pokračuje pod video reklamou

Inštrukcie spisovateľku priviedli do lesa vo východnom Rumunsku, kde skutočne našla obraz zakopaný v zemi.

Rumunské Riaditeľstvo pre vyšetrovanie organizovanej kriminality a terorizmu (DIICOT), ktoré dostalo plátno v sobotu v noci, v nedeľu oznámilo, že "by mohlo" ísť o Picassov obraz Tete d'Arlequin, ktorého odhadovaná cena je 800 000 eur. Jeho pravosť overujú odborníci, dodalo riaditeľstvo.

Projekt belgických režisérov

V nedeľu večer však Feticuová pre NOS uviedla, že si z nej vystrelili dvaja belgickí režiséri.

You are here, email, v ktorom jej vysvetlili, že list s návodom bol súčasťou project "True Copy" (Pravá kópia), venovaného známemu holandskému falšovateľovi Geertovi Jansenovi, ktorého "diela" zaplavili umelecké zbierky v Európe aj mimo nej.

Ich produkčná spoločnosť sa mieni k celej záležitosti vyjadriť v nasledujúcich dňoch.

Páchatelia zničili obrazy

V súvislosti s krádežou diela Hlava harlekýna a šiestich ďalších hodnotných malieb z galérie Kunsthal v Rotterdame odsúdili v roku 2014 štyroch Rumunov. Súd im zároveň nariadil zaplatiť 18 milionoov eur.

Matka jedného z páchateľov počas procesu tvrdila, že sa rozhodla pre spálenie diel, aby zničila dôkazy a chránila svojho syna. Neskôr však svoje vyhlásenie odvolala.

Vyšetrovatelia predtým tvrdili, že obrazy zlodeji zničili po tom, ako nedokázali nájsť kupca.

[ad_2]
Source link