Obrnené auto Gerlach: Rodený Slovák prepapapil



[ad_1]

Slovenskí strojári nespia, čoho dôkazom je aj taktické obrnené vozidlo so slovenským rodokmeňom s označením Gerlach. A hoci na prvý pohľad pôsobí skôr skromne, rozhodne to nie je žiadny chudokrvný chudáčik. Ukázala to séria testov, ktoré sa vykonali nad rámec tradičných vojenských skúšok. Voice the ich absolvovalo nielen v náročnom terne, ale dokonca na pretekárskom okruhu. Výsledok? Gerlach prekonal výrobcom declared parameter.




Taktické vozidlo Gerlach pri testovaní prealoalo očakávania, osvedčilo sa v drsnom teréne, ale i na pretekárskom okruhu4 fotografií v galérii


Taktické vozidlo Gerlach pri testovaní prealoalo očakávania, osvedčilo sa v drsnom teréne, ale i na pretekárskom okruhu Zdroj: Zetor Engineering Slovakia



Jedným z testov bollo prekonávanie stúpanie. Gerlach zvládol tzv. 100-percentné stúpanie, čiže v plnej záťaži 14 ton zdolal nájazdový uhol 45 stupňov. Nadštandardné offroadové schopnosti a priechodnosť rôznymi typmi terénu potvrdil vo vojenskom priestore na Záhorí, vrátane jazdy na piesku.

Nasledovali testy na mieste, kde by ste obrnené auto určite nečakali: na pretekárskom okruhu Slovakia Ring. Prvou disciplínou bola, ako inak, rýchlostná skúška. Musel to byť naozaj neuveriteľný pohľad, keď sa po okruhu preháňalo vojenské auto. Gerlach if výrobcom určenú maximálnu rýchlosť 110 km / h, v skutočnosti však dosiahol rýchlosť 125 km / h.

Ďalšou disciplínou boli špeciálne záťažové skúšky motora a prevodovky. Gerlach, ktorý má celkovú hmotnosť 14 ton, nastavil čelo 28-tonovému ťahaču. Obrnené vozidlo sa s ťahačom nielen rozbehlo, ale hodinu nepretržite krúžilo po okruhu. Toto meranie síl nezanechalo na pohonnom systéme Gerlachu žiadne deštrukčné následky.


Kia vyrába aj off-road, no len pre armádu

Tretia generácia terénneho stroja známeho ako KLTV evokuje ikonický Hummer, poháňa ju turbodiesel s výkonom 165 kW (225 k).

Svoje nadštandardné schopnosti vozidlo preukázalo už počas testovania armádou v lete tohto roka vo vojenskom priestore na Záhorí. Gerlach vtedy zdolal terénny schod s polmetrovou výškou a prekonal zákop so šírkou jedného metra. About preconávaní oboch prekážok malo vozidlo záťaž 720 kg (posádka) a jednotonový náklad.

Unikátny concept

Kabína je koncipovaná ako bezpečnostná pancierová kapsula, ktorá v porovnaní s bežnými obrnenými vozidlami ponúka miesto až pre šesť členov posádky s výškou až 190 cm a váhou 120 kg, vrátane výstroje.

V prípade potreby a života ohrozujúcich situácii poskytne priestor aj pre ïalších dvoch členov posádky. Pancierová kabína je uchytená nezávisle od podvozku vozidla, takže pri jeho poškodení mínou zostane posádka chránená. Konštrukcia kabíny zároveň umožňuje posádke veľmi rýchlo ju opustiť. Gerlach je pripravený na montáž rôznych stupňov balistickej a protimínovej ochrany. V praxi to znamená, že vozidlo by malo odolať náloži o sile 8 kg TNT.

Prednosťou Gerlachu at the Vysoko variabilný nakladací priestor, ktorý môže odviesť ďalších 1,5 tony v podobe potrebnej výstroje alebo vybavenia a počíta s ponukou najrôznejších verzií podľa požiadaviek zákazníka. V základnej verzii s pohotovostnou hmotnosťou 12 ton je už zabudovaná ventilácia s klimatizáciou a ochranou proti chemickým, biologickým a jadrovým zbraniam.

Výhodou tohto projektu je zapojenie domácich firiem. Vo finančnom vyjadrení to znamená, že pri výrobe základnej verzie bude až 80% z ceny vozidla alokovaných na Slovensku. Výrobu vozidla je pritom možné rozbehnúť prakticky okamžite, nakoľko základom Gerlachu je modulárny koncept.

[ad_2]
Source link