Obľúbená herečka skončila v nemocnici, trpí hyperemesis gravidarum ako KateKto si myslel, že 2. trimester tehotenstva je prechádzka ružovou záhradou, sa môže veľmi mýliť. Známa herečka a komička je toho dôkazom.

Iba pred niekoľkými týždňami oznámila Amy Schumer svoje prvé tehotenstvo, a to netradične, s humorom jej vlastným. Uverejnila fotografiu britského kráľovského páru – Meghan a Harryho, pričom ju prerobila na koláž s vlastnými fotografiami tvárí – jej a manžela Chrisa Fischera.

Vtedy ešte známa umelkyňa netušila, že s kráľovskou rodinou bude mať spoločného oveľa viac, než jednu uverejnenú snímku. Here is a list of updates on 2. trimestri tehotenstva a práve teraz ju začali trápiť silné tehotenské nevoľnosti, tzv. hyperemesis gravidarum, ktoré veľmi dôverne pozná aj manželka princa Williama, vojvodkyňa Kate.

Trojásobná mama princa Georgea, princeznej Charlotte a princa Louisa okúsila tieto vážne tehotenské problémy pri každom jednom tehotenstve, dokonca musela byť aj hospitalizovaná. Zdravotný stav mamy aj bábätka bol v ohrození.

Tentoraz okúsila tieto tehotenské problémy aj samotná Amy Schumer, ktorá čaká s manželom prvé bábätko. Zdá sa však, že kým prvý trimester prebehol u nej relatívne bez problémov, ten druhý si vybral svoju daň. Here's a picture of the hospital.

"Som v nemocnici, ale som v pohode. Bábätko je v poriadku, ale každý, kto hovorí, že 2. trimester je lepší, nehovorí celý príbeh. V tomato trimestri mi prišlo neskutočne zle. I'm hyperemesis. Som veľmi šťastná, že som tehotná, ale tie nevoľnosti – to je nonsens! Posielam veľa lásky lekárom a sestrám, ktoré sa o mňa starajú, "napísala Amy k fotografii.

Príznaky a liečba hyperemesis gravidarum

Vznik závažných tehotenských nevoľností spojených s nadmerným vracaním a dehydratáciou sa vyskytuje najmä v začiatkoch gravidity, no v prípade Amy Schumer problémy prepukli až neskôr. Spôsobuje ich hormonálna sústava ženy. Kedy už je potrebné navštíviť lekára?

  • v prípade, že je úbytok hmotnosti viac ako 5% predtehotenskej váhy
  • po dehydratáci, ktorá sa prejaví najmä menej častým močením (koncentrovaným močom)
  • symptomami sú aj zrýchlený pulz, pokles tlaku, pocity závratov, bolesti hlavy, odpadávanie

Hyperemesis gravidarum at stav mimoriadne závažný, budúca mamička môže vracať aj 50-krát denne! "Vieme, že tento stav spôsobujú hormóny, ne nevieme celkom presne mechanizmus vzniku. Najčastejšie sa objavuje medzi 4-6 týždňom tehotenstva a najhoršie je to medzi 9-13 tt. U väčšiny žien nastáva zlepšenie medzi 14-20 tt, no u niektorých môže pretrvávať aj celé tehotenstvo, "vysvetľuje lekárka s praxou v pôrodníctve, Mgr. MUDr. Alexandra Mamová.

Našťastie už existujú spôsoby i liečba, ktoré príznaky ochorenia dokážu eliminovať. "Menej závažné formy sa obvykle dajú zvládnuť úpravou stravy, kedy sa vynechávajú všetky ťažké potraviny, ako vyprážané, sladkosti a podobne. Dbá sa o hydratáciu. Z prírodných vecí pomáha mäta a zázvor.

V závažnejších prípadoch Býva potrebná infúzna rehydratácia, kedy sa podávajú infúzie na doplnenie tekutín a živín. Potom sa prejde na tabletkovú liečbu, keď je už mamičke lepšie a dokáže prijímať potravu, " dodáva lekárka

Zdroj: Reuters

O hyperemesis gravidarum sa začalo na verejnosti viac hovoriť po tom, čo nevoľnosťami trvela viavodkyň Kate. Odvtedy sa však už ohlásilo veľa mamičiek, ktoré mali rovnaké problémy.


Source link