Monday , March 30 2020
Home / turkey / Sağlıklı beslenmek için neler yapmalı?

Sağlıklı beslenmek için neler yapmalı?Sağlıklı beslenmek için nez yapılması gerektiğine tri önemli açıklamalarda bulunan Hekim imniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevin Şanlıer, kalp damar hastalıklarının sağlıklı beslenme anlenebilen veya oluştuktan sonra tıbbi tedavi, beslenme tedavisi ile ilettirkbbbununununununununbunununununununununununununununununununununununununununununununununununununununun……….. Prpf. Dr. Şanlıer, '' Beslenmenizde toplam yağı azaltın. Beslenmenizde toplam yağ tüketimi, enerjinin yüzde 30'unu geçmemelidir. Yağ içeren besinler aynı zamanda vücudun ihtiyacı olan diğer besin ögelerini de içerdiği için yağa ihtiyacımız vardır. Ancak sağlık açısından bakıldığında koruyucu olması açısından diyette yaw miktarını azaltmak yararlıdır '' ifadeleriin kullandı.

'YAĞSIZ DANA KOYUN ETİ İLE DERİSİ ALINMIŞ KANATLI HAYVAN ETLERİNİ TERCİH EDİN '

Diyette yağı azaltmanın birçok yolu olduğunu belirten Şanlıer, tüketilen tüm besinlerin yağ miktarına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Şanlıer, çok fazla yağ içermeyen sağlıklı Bir diyetin sebze ve meyvelerle oluşabileceğini dle getirerek, bunların yanı sıra tahıllar, et yağsız kırmızı, derisiz kanatlı hayvan etleri, balık ve düşük yağlı besinlerle sağlıklı Bir diyetin uygulanabileceğini açıladı. Süt ve süt ürünlerinin az yağlı olanlarının tercih edilmesi gerektiğine dikkat çeken Şanlıer, '' Yağı azaltılmış süt ve süt ürünlerinin bileşiminde diğer besin ögeleri açısından olmadığı için hiç fark should ürünleri tercih etmek koruyucu olmak açısından önemlidir. Beslenmenizde balığa daha çok yer verin. Haftada en az 2 kez tüketilmelidir. Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin. Sebze ve meyvelerin yağ içeriğinin düşük olmasının yanı sıra married plowman içeriğinin of yüksek olması kalp damar sağlığını korumada olumlu etki yapmaktadır. Çünkü bazı meyve sebzelerin bileşiminde bulunan suda çözünür posa, kolesterol düşürücü etkiye sahiptir. Yağsız dana, koyun eti ile derisi alninhış kanatlı hayvan etlerini tercih edin. Hayvanın sırt bölgesinden alınan ve görünür yağı ayrılabilen etler daha az yağlıdır. Yağsız et, görünür yağları ayrılmış olmasına rağmen hem yağa izerlı re g a ter ter terhhhhhhhiriririririririririririririririririririririririr. Tam tahılları ve ürünlerini tercih edin. Günlük enerji gereksiniminizin büyük bir kısmını karbonhidrattan zengin besinlerden karşılarsanız yağ alımınızı azaltmış olursunuz. Ancak burada özellikle kompleks karbonhidratları tercih etmeye çalışın. Yulaf, arpa gibi tahıllar çözünür posa da içerdiği için kanuştu '' şeklinde konuştu.

'BESLENMENİZDE KURU BAKLAGİLLERE DAHA ÇOK YER VERİN'

Yemeklerde katı yağların az kullanılması gerektiğine değinen Şanlıer, şunları kaydetti:

Yekı ter '' '' '' '' '' '' '' '' '' '' '' '' '' '' '' '' ''. Tereyağı hayvansal kaynaklı, margarinler bitkisel kaynaklı olmalarına rağmen ikisi de aynı miktarda yağ içerirler. Bir yemek kaşığı tereyağı veya margarin 12 gram olup 100 kalori enerji verir. Satın aldığınız besinlerin etiketleri üzerindeki yağ miktarlarını kontrol edin. Çoğu besinin etiketi üzerinde bulunan besin ögeleri tablosunda enerji, yağdan gelen enerji, yğ bul bul tartartar tartartartartartartaryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy. Cazerinde az yağlı veya yağsız ifadelerine de dikkat edin. Hazır besinlerden düşük yağlı olanları tercih edin. Atıştırmalarınızda yağ miktarı düşük besinleri tercih edin. Ara öğünlerde bisküvi, kek, pasta, cips gibi yağ içeriği ve enerjisi yüksek besinler yerine, enerjisi ve yağ miktarı düşük meyve ve sebzeler, hafif Bir kahvaltı, az yağlı süt ve süt ürünlerini tercih Edin. Uygun pişirme yöntemlerini seçerek yağ kullanımını azaltın ya da yağ kullanmayın. Yemek hazırlama yöntemlerinizi değiştirerek lezzette herhangi bir eziklik olmaksızın yemeklerinizdeki yağ miktarlarını azaltabilirsiniz. Örneğin besinleri kızartmak yerine fırında kızartma, haşlama, ızgara, buharda veya mikrodalga fırında pişirme yöntemlerini tercih edin. Beslenmenizde kuru baklagillere daha çok yer verin. Kuru baklagiller yağ, doymuş yağ ve kolesterolden fakir kompleks karbonhidratlar ile posts zengin bitkisel protein kaynağı besinlerdir. Bu özellikleri nedeni ile kan kolesterolünü düşürücü etkileri vardır. Ev dışında yemek yediğiniz zaman yağsız veya az yağlı yemekleri tercih edin. Menüden yemek seçerken az yağlı besinleri tercih etmek için gördüğünüz yiyeceklerin naslal yapıldığını soruni lanlemiiyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy'y '' '' '

'DAHA FAZLA MEYVE VE SEBZE TÜKETİN'

Kalp sağlığını korumada diyetin toplam yağ miktarının, enerjinin en fazla yüzde 30'unu oluşturması gerektiğini vurgulayan Şanlıer, beslenmede doymuş yağların azaltılması gerektiğini açıkladı. Doymuş yağlar yerine, doymamış yağların kullanılmasını tavsiye eden Şanlıer, '' Beslenmenizde doymuş yağları azaltın. Doymuş yağlar kan kolesterol düzeyini yükselten en önemli faktördür. Diyette doymuş yağ asitlerini günlük toplam enerjinin yüzde 7 tüketin. Bu günlük toplam yağ tüketiminin yaklaşık üçte biridir. Diyette toplam yağ miktarının azaltılması, aynı zamanda doymuş yağ tüketimini de azaltacaktır. Doymuş yağlar yerine doymamış yağları tercih edin. Çoklu doymamış yağlar günlük toplam enerjinin yüzde 10'unu, tekli doymamışlar toplam enerjinin yüzde 15'ini oluşturmalıdır. Salena biklala sıvı yağların kullanılması ile salarna. Diyetinizde kolesterolü sınırlayın. 300 mgınızı indirmeniz, kalp sağlığınız açısından önemlidir. Doymuş yağ alımının kısıtlanması, diyetle kolesterolün azaltılması kan kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcıdır. Kolesterol içeren besinlerin diyetten çıkarılması gerekmez, sınırlamak yeterlidir. Süt, peynir, tavuk, balık ve kırmızı et kolesterol içeren besinler tiyn i i i b b b b b b b b b b berererssinininininerererererererererererererererererererer. Karaciğer gibi kolesterol içeriği yüksek sakatatlardan uzak durun. Posa tüketiminizi artırın. Posadan zengin besinlerle beslenmek kan kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcı olur. Günde tüketimi, haftada 2 kez kurubaklagillerin, tam tahılların kullanımı, kepekli, yulaflı, arpalı ekmeklerin, tam tahıllı kahvaltılık gevreklerin tercih edilmesi günlük posa tüketiminizi artırmanıza yardımcı olur. Günlük posa tüketiminiz 25-30 g olmalıdır. Daha fazla meyve ve sebze tüketin. Beta karoten, vitamin A ve vitamin C gibi antioksidan le iki kiki ğ alp alp ğ ğ ğ ğ ğ um ı ı ı ı ı ı ki kiki. Meyve tüketiminizi artırın '' açıklamalarında bulundu.

'AURIR VÜCUT YAĞI KALP HASTALIĞI RİSKİNİ ARTIRIR'

Şanlıer, vücutta fazla yağın depolandığı bölgeye göre kaláa klayasla yüksek oranda kal hastalıkları ile ilgili risk oluşturduğunu kaydetti. Bel kalça oranının erkeklerde 1.0, kadınlarda she 0.8'in üzerine çıkmaması gerektiğini vurgulayan Şanlıer, Ideal vücut ağırlığınızı koruyun, şişmansanız ideal ağırlığınıza ulaşın. Aşırı vücut yağı kalp. Vücutta fazla yağın depolandığı bölgeye göre de kalp sağlığı etkilenir. Karın bölgesinde fazla yağ toplanması kalça ve uyluklarda olannda kalp hastalıkları ile ilgili risk oluşturur. Nedenle most ideal vücut ağırlığınıza ulaşmanız, dışında bel kalça oranınızın two normal olması kalp sağlığı açısından önemlidir. Günümüzde şişmanlığın belirlenmesinde beden kütle indeksi kullanılmaktadır. Bel kalça oranı erkeklerde 1.0, kadınlarda 0.8 üzerine çıkmamalıdır. Bel / kalça oranı, santral tipte obezitenin iyi bir göstergesidir. Santral obezite hipertansiyon, diyabet, insülin direnci, kan şekeri yüksekliği, bozuk lipid profili gibi kardiyovasküler risk faktörlerini de artırmaktadır. Fiziksel aktivitenizi artırın. Kalp sağlığınız için düzenli ve orta düzeyde aktivite önemlidir. Aktif yaşam kolesterol Kan ve trigliserid düzeylerinizi normalde tutar, HDL kolestrol düzeyini artırır, Kan basıncını düşürür, stresi kontrol etmeye yardımcı olur, enerji harcayarak vücut ağırlığının kontrol altında tutulmasını sağlar. Daha etkin aerobik aktivite kalp kasını iyi çalıştırır vemardovikija sistemin daha etkin çalışmasına yardım eder. Günlük 30 dakikalık orta şiddette egzersiz kalp sağlığınızı korumada önemlidir '' değerlendirmelerinde bulundu.

'SİGARA KALP DAMAR HASTALIKLARINDAN ÜOK ÖNEMLİ BİR RİSK ETMENİDİR'

Fazla miktarda ve sık içilen alkolün, Kan basıncını yükseltebileceğini flood getiren Şanlıer, alkolün hipertansif etkisinin kadınlarda erkeklerden daha yüksek olduğunu belirrterek alkol tüketiminden kaçınılması gerektiğinin altını çizdi. Şanlıer, eğer kan basıncı yüksekse, kan basıncının kontrol altına alınmasının önemine değinerek, '' Kan basıncı kontrolünü zorlaştıran başlıca etmenler; şişmanlık, yüksek yağlı, yüksek sodyum içeren diyet ve aşırı alkol tüketimidir. Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) kalpi ve felç için risk etmenidir. Cliniğğ hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hipert hi hi hi hi hi hi hi hi hi hipert hipert hipert hi hi hipertpertpertpertpertpertpertpertpertpertpert hipert hipert hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hi hipert hi hi hi hi hi hi. Sigarayı bırakın. Sigara kalp damar hastalıklarından ani ölümlerde çok önemli bir risk etmenidir. Sigara kan basıncını ve kalp atım hmın artt art art art. HDL kolesterol düzeyini düşürür, kanın pıhtılaşma eğilimini arttırır ve ani kalpine neden olur. Stresi azaltın. Stres ile kardiovasküler hastalıklar arasındaki bağlantı zayıf da olsa, stresi kontrol etmek; özellikle stresle baş etmek içen kişiler için önemlidir '' şeklinde konuştu. (İHA)


Source link