Vieme, s ktorými štátmi sa Slovensko nestretne![ad_1]

V utorok vyvrcholil skupinovou fázou nový projekt Európskej futbalovej únie (UEFA) Liga národov, v ktorej od septembra para novembra participipovalo 55 členských krajín v štyroch divíziách.

Na finálový turnaj sa z A diviézie qualifying game quartet Portuguese, Sanskrit, Anglicko and Holandsko. Slováci zostúpili z B-divízie do "céčka", keď neuspeli v konkurenci Ukrajiny a rivala z ČR. Najväčšiu radosť však nová súťaž prinesie až tým, ktorí si vďaka nej zabezpečia postup na finálový turnaj EURO 2020.

Výsledky skupín rozhodli primárne o nasadení reprezentácií do košov pri žrebe kvalifikácie, ktorý sa uskutoční 2. decembra v Dubline. V tom najvyššom nebudú Nemci, ktorí od septembra dosahovali slabé výsledky. Ziskom bodu v Portugalsku za remízu 1: 1 sa v ňom naopak udržali Poliaci, ktorí spolu s Nemeckom, Islandom a Chorvátskom vypadli z A-divízie. Slováci budú až v 3. koši a nebudú sa tak môcť v kvalifikácii stretnúť s deviatkou – Turecko, Írsko, Severné Írsko, Škótsko, Nórsko, Srbsko, Fínsko, Bulharsko a Israel.

Teoreticky 16 krajín získalo istotu záložného plánu, resp. "zlatej príležitosti" v prípade, že nepostúpia na ME cez kvalifikáciu a budú tak bojovať o druhú šancu v baráži LN v marci 2020. Je medzi nimi napríklad aj víťaz 1. skupiny D-divízie Gruzínsko pod vedením bývalého reprezentačného trénera SR Vladimíra Weissa. Jeho we enjoyed v baráži budú Bielorusi, Macedónčania to Kosovčania. Samozrejme, ak by si senzačne niekto z týchto krajín vybojoval postup cez kvalifikáciu, na štvorčlennom turnaji by ho nahradila v poradí najlepšia ďalšia reprezentácia v renkingu LN (UEFA Nations League rankings). Kosovo si postup do C-divízie, resp. účasť v play off LN zabezpečilo v utorok triumfom 4: 0 nad Azerbajdžanom, ktorý zariadil hetrik Arbera Zeneliho, 23-ročného stredopoliara holandského Heerenveenu. Podarilo sa mu to len dva roky po tom, ako ho UEFA uznala za riadneho člena a zaradila do jej národných súťaží.

EURO 2020 sa bude konať v 12 krajinách po celom kontinente od Írska až po Azerbajdžan a ani jedna z nich nemá účasť garantovanú. Pôvodne sa malo hrať aj v Belgicku, ale Brusel odstúpil pre zlyhanie projektu nového štadióna. Šampionát sa začne 12. júna 2020 v Ríme a vyvrcholí 12. júla v londýnskom Wembley, na ktorom sa budú hrať aj obe semifinále. O ME sa bude súperiť v desiatich kvalifikačných skupinách, päť z nich bude päťčlenných a päť šesťčlenných. Postup si vybojujú prví dvaja z každej z desiatich skupín. Ďalšie štyri miestenky určí baráž LN. Účastníci Final Four LN majú istotu účasti v 5-člennej skupine kvalifikácie ME, aby sa im otvorilo termínové okno na odohratie turnaja v júni 2019. Hrať sa bude v Portugalsku v Porte (Estádio do Dragao) a v Guimaraes (Estádio D. Afonso Henriques). Žreb, ktorý dá dokopy semifinalistov, sa uskutoční 3. decembra v Dubline. Portugalsko ako organizator má istotu, že ho bude hrať 5. júna, druhé sa uskutoční o deň neskôr. Víťaz prvého ročníka LN bude známy po finále v nedeľu 9. júna, v ten istý deň sa bude hrať aj or bronz.

Prvý šampión LN okrem 71 cm vysokej striebornej trophy dostane aj finančnú prémiu 7,5 milióna eur. Za druhé miesto vypísala UEFA prémiu 6,5 milióna, bronzový tím dostane 5.5 milliona a štvrtý 4.5 miliona. V týchto sumách už je zarátaný bonus (štartovné) 3 miliónov pre všetkých štyroch účastníkov, ktorý pozostáva z 1,5 miliona ako štartovné pre všetkých účastníkov A-divízie, resp. Prémie 1.5 miliona za víťazstvo v skupine najvyššej divízie. Riadiaci orgkov celkovo na štartovné a bonusy vyplatí 55 krajinám v LN sumu 76,25 milliónov eur. Slováci dostali za účasť v 1. skupine B-divízie 1 millión eur, ak by ju vyhrali, zinkasovali by ďalší milión.

Nasadenie do košov about žrebe kvalifikácie EURO 2020 (2. decembra v Dubline):

1. kôš: Švajčiarsko, Portugalsko, Holandsko, Anglicko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Chorvátsko, Poľsko

2. kôš: Nemecko, Island, Bosnia and Herzegovina, Ukrajina, Dánsko, Švédsko, Rusko, Rakúsko, Wales, ČR

3. kôš: SLOVENSKO, Turecko, Írsko, Severné Írsko, Škótsko, Nórsko, Srbsko, Fínsko, Bulharsko, Israel

4. kôš: Maïarsko, Rumunsko, Grécko, Albánsko, Čierna Hora, Cyprus, Estónsko, Slovinsko, Litva, Gruzínsko

5. kôš: Macedonsko, Kosovo, Belarus, Luxembourg, Arménsko, Azerbajdžan, Kazakstan, Moldavsko, Gibraltár, Faerské ostrovy

6. kôš: Lotyšsko, Lichtenštajnsko, Andorra, Malta, San Marino

[ad_2]
Source link